12 października 2009 r. - nadszedł najważniejszy dzień dla szkoły. Wtedy bowiem miała miejsce uroczysta msza święta, podczas której nastąpiło poświęcenie sztandaru, symboliczne przekazanie go z rąk Rady Rodziców i dyrekcji tym, którzy są podmiotem działań szkoły. Uczniowie uczestniczyli w uroczystości, angażując się w jej uświetnienie. Wzruszającą była obecność rodziców, którzy aktywnie - czytając, dbając o oprawę muzyczną, liturgiczną - włączyli się w Eucharystię.
Klamrą poetycką wydarzenia był uroczysty przemarsz orszaku szkolnego spod szkoły do kościoła i z powrotem. Asystowała temu orkiestra górnicza - tak bardzo związana z rzeczywistością górniczego Jastrzębia.
Mszy świętej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń, który, zwracając się do zebranych, mówił o tym, że Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki był świadkiem nadziei, że jego powołanie wypełniało się przede wszystkim w pracy z młodymi ludźmi, że najpełniej wypełnił służbę dla innych, pracując z tymi, od których zależą przyszłe pokolenia.
Niezwykły charakter miały też uroczystości w szkole. Podczas przemówień zniknął gdzieś oficjalny ich charakter, ponieważ wszyscy podkreślali swoją zażyłość z dziełem Oazy, niektórzy - jak się okazało - pamiętali ks. Franciszka z dzieciństwa. Pięknie mówił o sile jego charakteru ksiądz doktor Adam Wodarczyk, „Zwykłym - niezwykłym człowiekiem” określił naszego Patrona ksiądz prałat Czarnecki. Każdy, kto się wypowiadał, w pewien sposób składał świadectwo pewności, że nasz wybór jest dobry.
Poświęcenie Galerii Patrona - szczególnego miejsca w szkole - było okazją do zaprezentowania gościom symboliki z nią związanej. Mottem naszej placówki są słowa: „Jesteśmy szkołą, która pomaga zrozumieć świat”. Dlatego na jednej ze ścian galerii umieszczonych jest pięć kwadratów symbolizujących kontynenty świata i misyjny charakter działalności naszego Patrona. W centralnej części znajduje się portret księdza Franciszka Blachnickiego, a także zdjęcia z jego podróży i spotkań z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
Program artystyczny zaprezentowany przez młodzież oscylował wokół tematu: „Wolność - ją wymyślił dla nas Bóg”. Skłonił do refleksji nad kondycją człowieka, nad poszukiwaniem wolności w każdym jej wymiarze. Słowa: „Franciszku, spraw, bym został Kimś i drodze mej przyklaskuj. Daj wiarę w siebie, pewności błysk, bym chodził w prawdy blasku” łączyły się z innymi - wypowiedzianymi kilkakrotnie „Bo wszem wobec oznajmiamy - mamy Patrona, a nie imię i tego trzymać się będziemy”.
https://www.naszatrzynastka.pl/o-szkole/szkola/nadanie-imienia.html#sigProIde8613dd8ab