Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

03 czerwiec 2023 Dział: Aktualności Napisane przez  Gabriela Fąfara

Galeria Historii Miasta – lekcja muzealna

Historia Jastrzębia kryje wiele ciekawych i czasami mało znanych faktów. Pracownicy Galerii Historii Miasta od lat przybliżają ją mieszkańcom. Gościem naszej szkoły był Pan Marcin Boratyn – kierownik Galerii Historii Miasta.

Uczniowie klas I-IV mieli okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej Jastrzębie-Zdrój - miasto zbudowane od podstaw. Zaprezentowane zostały unikatowe fotografie z czasów powstawania Jastrzębia -Zdroju, a także przybliżono uczniom liczne ciekawostki z tamtego okresu. Wiemy już też, że kiedyś były tu uzdrowiska, ale kiedy odkryto węgiel, nasze miasto stało się miastem przemysłowym. Historię miasta widać w herbie Jastrzębia-Zdroju - jest czarny jastrząb, jest kropla wody, która symbolizuje lecznicze wody, z których słynęło jastrzębskie uzdrowisko, są też kilof i młotek - narzędzia górnicze. Bardzo dziękujemy Panu Marcinowi za przybliżenie historii naszej małej ojczyzny.

Czytany 71 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany sobota, 03 czerwiec 2023 17:39

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 13
im. ks. Franciszka Blachnickiego

ul. Katowicka 35

44-335 Jastrzębie-Zdrój

Telefon: +48 324 710 197

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.